Past Election and Referendum Results

»

Past Election and Referendum Results

Here you will find the results of elections going back to 2004

Election Results 2017

 

UK Parliamentary General Election-8 June 2017

UK Parliamentary General Election 2017

East Sussex County Council Election- 4 May 2017

County Council Election

 

Election Results 2016

 

Collington Ward By - Election - 27 October 2016

Deirdre Earl -Williams, Independent  (59.8%) - Elected

Andrew Burton, Conservative Party (28.7%)

Sara Watson, Labour Party (6.3%)

Michael Phillips, UKIP (4.8%)

Rejected ballot papers (0.2%)

pdf icon Collington Ward Declaration of Results [22kb]

Darwell Ward By - Election - 27 October 2016

John Barnes, Conservative Party (43.3%) - Elected

Mary Varrall, Liberal Democrat (31.2%)

Antonia Berelson, Labour Party (9.5%)

Andrew Wedmore, Green Party (8.3%)

Edward Smith, UKIP (7.2%)

Rejected ballot papers (0.3%)

pdf icon Darwell Ward Declaration of Results [22kb]

Rye Town Ward By - Election - 28 July 2016

Sam Barnes, Independent (34.1%) - Elected

Gerard Reilly, Labour (23.5%)

Marie Anne Breeds, Independent (21.8%)

Matt Follett, Independent (20.3%)

Rejected ballot papers (0.2%)

 

Icklesham Parish By - Election - 29 September 2016

David Smedley - Elected without a Poll - Uncontested

 

EU Membership Referendum - 23 June 2016

Results for the Rother District Area:

The Rother result is as follows;

Eligible electors: 72,755
Turnout: 57,715 (79.3%)

Leave - 33,753 (58.5%)
Remain - 23,916 (41.5%)

A total of 46 ballot papers were rejected

National Result: Leave

National results can be found on the Electoral Commission Website

 

Police and Crime Commissioner Election - 5 May 2016

The successful candidate in the 2016 Sussex Police and Crime Commissioner elections is Katy Bourne, who was elected with a total of 139,335 votes in a two stage count

This following voting which took place across East and West Sussex and Brighton and Hove on 5 May 2015.
The runner-up was Michael Jones, who received a total of 86,392 first and second preference votes.
Under the Supplementary Voting System which is used for Police and Crime Commissioner elections in England, the first preference votes of all candidates are counted and any candidate with more than 50% of the first preference votes is duly elected.
The first preference votes of all the candidates in the Sussex PCC election was as follows:
Katy Bourne 114,570 votes, 41.78%
James Doyle 26,038 votes, 9.49%
Michael Jones 61,017 votes, 22.25%
Patrick Lowe 43,075 votes, 15.71%
James Walsh 29,550 votes, 10.77%

A total of 7,288 ballot papers were rejected.
As no candidate had more than 50% of the votes cast, the two leading candidates went through to a second stage of the count when any second preference votes they have received on the other candidates' ballot papers were added to their first preference vote total. This process determined which candidate was elected.
Election counts took place in 13 local authorities in East and West Sussex and was co-ordinated by Wealden District Council. The turnout was 23%.


The breakdown of results for Rother for Stage one of the Count: pdf icon Rother District Council Result- Stage 1 Count [21kb]

The breakdown of results for Rother for Stage two of the Count: pdf icon Rother District Council Result- Stage 2 Count [21kb]

Result for the Rother District Area: Katy Bourne (Conservative)

Overall result for the Sussex Police Area: Katy Bourne (Conservative)

Results for the Sussex Police area can be found on the Wealden District Council Website

Election Results 2015

 

Battle Town Ward By - Election - 16 July 2015

Kevin Dixon, Liberal Democrat (57.7%) - Elected

Hazel Sharman, Conservative Party (26.2%)

Tony Smith, UKIP (8.2%)

Timothy Macpherson, Labour Party (7.6%)

Rejected ballot papers (0.07%)

 

Camber Parish By - Election -18 June 2015

David Greenfields - Elected without a Poll - Uncontested

 

Parliamentary Election Bexhill and Battle Constituency - 7 May 2015

Huw Merriman, Conservative Party (54.4%) - Elected

Geoffrey Bastin, UKIP (18.3%)

Michelle Thew, Labour Party (14%)

Rachel Sadler, Liberal Democrats (7.5%)

Jonathan Kent, Green Party (5.0%)

Rejected ballot papers (0.5%)

 

Parish and Town Elections - 7 May 2015

Please note: persons standing for Parish elections do not have a political party designation and,

for practical reasons, percentages are not provided.

Where an election is called for, but there are no candidates more than there are seats,

a poll is not required and persons nominated are elected without a poll.

 

Ashburnham and Penhurst, Ashburnham Ward

Nicky Bishop - Elected without a Poll - Uncontested

Ronald King - Elected without a Poll - Uncontested

Andrew Proudfoot - Elected without a Poll - Uncontested

Richard White - Elected without a Poll - Uncontested

 

Ashburnham and Penhurst, Penhurst Ward

Richard Hann - Elected without a Poll - Uncontested

 

Battle Town, Marley Ward

Margaret Kiloh - Elected without a poll - Uncontested

Justin Lay - Elected without a Poll - Uncontested

Andrew Ratcliffe - Elected without a Poll - Uncontested

 

Battle Town, Netherfield Ward

John Boryer - Elected without a Poll - Uncontested

Sylvie Pry - Elected without a Poll - Uncontested

 

Battle, Telham Ward

Margaret Howell - Elected without a Poll - Uncontested

Maurice Palmer - Elected without a Poll - Uncontested

 

Battle, Watch Oak Ward

Glenna Favell - Elected without a Poll - Uncontested

David Furness - Elected without a poll - Uncontested

Jill Gyngell - Elected without a poll - Uncontested

Richard Jessop - Elected without a poll - Uncontested

 

Beckley

Christopher Broadbent - Elected without a poll - Uncontested

Lauren Dobson - Elected without a poll - Uncontested

Barry Jones - Elected without a poll - Uncontested

Tina Langmead - Elected without a poll - Uncontested

Deborah Ongley - Elected without a poll - Uncontested

Rebecca Parsons - Elected without a poll - Uncontested

Mike Rowe - Elected without a poll - Uncontested

 

Bodiam

Janet Gardner - Elected without a poll - Uncontested

Geoffrey Goodsell - Elected without a poll - Uncontested

Richard Mitchell - Elected without a poll - Uncontested

Barbara Napper - Elected without a poll - Uncontested

Graham Peters - Elected without a poll - Uncontested

 

Brede

Jacqueline Armstrong - Elected without a poll - Uncontested

Rod Came - Elected without a poll - Uncontested

Caroline Collins - Elected without a poll - Uncontested

John Fowler - Elected without a poll - Uncontested

Carole Kynvin - Elected without a poll - Uncontested

Les Nottage - Elected without a poll - Uncontested

Rhiannon Oliver - Elected without a poll - Uncontested

Kate Pomeroy - Elected without a poll - Uncontested

Ian Stone - Elected without a poll - Uncontested

 

Brightling

Caroline Croft - Elected without a poll - Uncontested

Christopher French - Elected without a poll - Uncontested

David Gasson - Elected without a poll - Uncontested

Jane Oxenford - Elected without a poll - Uncontested

Andrew Wedmore - Elected without a poll - Uncontested

Rod Wrenn - Elected without a poll - Uncontested

 

Burwash

Robert Banks - Elected

Jason Caulkin - Elected

Nesta Cook- Elected

Natalie Crabtree - Elected

Greg Durrant - Elected

Lesley Elmslie - Elected

Ijon Jenner - Elected

Betty McBride - Elected

Stephen Moore - Elected

Jacky Nash - Elected

Peter Pope - Elected

Emily Rowlinson - Elected

David Vereker - Elected

Nigel Paines

Michael Poulter

 

Camber

Richard Oirschot - Elected without a poll - Uncontested

Nigel Wooldridge - Elected without a poll - Uncontested

 

Catsfield

John Overall - Elected without a poll - Uncontested

David Scott - Elected without a poll - Uncontested

Christopher Thomas - Elected without a poll - Uncontested

Rachel Tottman - Elected without a poll - Uncontested

 

Crowhurst

Brian Basham - Elected

Rosalyn Day - Elected

Tracy Hoad - Elected

Rachel North - Elected

Sonia Plato- Elected

Alan Stainsby - Elected

Martin White - Elected

Denise Humphrey

 

Etchingham

Anthony Barnes - Elected without a poll - Uncontested

Mary Barnes - Elected without a poll - Uncontested

Colin Boylett - Elected without a poll - Uncontested

Annette Childs - Elected without a poll - Uncontested

Geoffry Lucas - Elected without a poll - Uncontested

 

Ewhurst

Dor Catt - Elected

Bill Hooper - Elected

Jacqui Hyett - Elected

Anne Reed - Elected

Ian Stephenson - Elected

Maggie Whitaker -- Elected

David Young - Elected

Larry Hyett

 

Fairlight

Jennifer Annetts - Elected without a poll - Uncontested

Carole Gallagher - Elected without a poll - Uncontested

Val Gibbs - Elected without a poll - Uncontested

Derek Greenup - Elected without a poll - Uncontested

Tony King - Elected without a poll - Uncontested

Stephen Leadbetter - Elected without a poll - Uncontested

Anthony Meir - Elected without a poll - Uncontested

David Thatcher - Elected without a poll - Uncontested

 

Guestling

Sallie Cox- Elected without a poll - Uncontested

Andrew Eldridge - Elected without a poll - Uncontested

Constance Evans - Elected without a poll - Uncontested

Graham Furness - Elected without a poll - Uncontested

Graham Macpherson - Elected without a poll - Uncontested

David Perrett - Elected without a poll - Uncontested

Marion Roberts - Elected without a poll - Uncontested

 

Hurst Green

Graham Browne - Elected without a poll - Uncontested

John Duddridge - Elected without a poll - Uncontested

Bob Janes - Elected without a poll - Uncontested

Ian Peacock- Elected without a poll - Uncontested

 

Icklesham, Icklesham Ward

James Horsman - Elected without a poll - Uncontested

Corrine Merricks - Elected without a poll - Uncontested

Nick Warren - Elected without a poll - Uncontested

 

Icklesham, Rye Harbour Ward

Jaqueline Stanford - Elected without a poll - Uncontested

Steve Tollett - Elected without a poll - Uncontested

 

Icklesham, Winchelsea Beach Ward

Sue Lyward - Elected without a poll - Uncontested

Anthony Moore - Elected without a poll - Uncontested

Hugh Sutton - Elected without a poll - Uncontested

Peter Turner - Elected without a poll - Uncontested

 

Icklesham, Winchelsea Ward

Stephen Turner - Elected without a poll - Uncontested

 

Iden

Raymond Griffin - Elected without a poll - Uncontested

John Hazelden - Elected without a poll - Uncontested

Michael Miller - Elected without a poll - Uncontested

Paula Riley - Elected without a poll - Uncontested

James Wood - Elected without a poll - Uncontested

 

Mountfield

Mark Hardy - Elected without a poll - Uncontested

Caroline Hollamby - Elected without a poll - Uncontested

Peter Miles - Elected without a poll - Uncontested

Susan O'Sullivan - Elected without a poll - Uncontested

Jim Ray - Elected without a poll - Uncontested

Stephen Rickman -Smith - Elected without a poll - Uncontested

 

Northiam

Penny Farmer-Elected without a poll - Uncontested

Dean Johnson - Elected without a poll - Uncontested

Robert Maltby - Elected without a poll - Uncontested

Deborah Pratt - Elected without a poll - Uncontested

Pete Sargent - Elected without a poll - Uncontested

Geoffrey Sitford - Elected without a poll - Uncontested

Jonathan Streatfeild - Elected without a poll - Uncontested

Anthony Wontner -Smith - Elected without a poll - Uncontested

 

Peasmarsh

William Hogan - Elected without a poll - Uncontested

Raymond Hollman - Elected without a poll - Uncontested

David Pankhurst - Elected without a poll - Uncontested

Celia Pollington - Elected without a poll - Uncontested

Gina Sanderson - Elected without a poll - Uncontested

David Watts-Elected without a poll - Uncontested

 

Pett

Christine Deacon - Elected without a poll - Uncontested

Judith Dean - Elected without a poll - Uncontested

Andrew Dunlop - Elected without a poll - Uncontested

David Penfold - Elected without a poll - Uncontested

Giles Perrin - Elected without a poll - Uncontested

Rodney Rolfe - Elected without a poll - Uncontested

Mike Wilkins - Elected without a poll - Uncontested

 

Playden

Alan Blackham - Elected without a poll - Uncontested

Tony Lenihan - Elected without a poll - Uncontested

Paul Osborne - Elected without a poll - Uncontested

David Stone - Elected without a poll - Uncontested

 

Rye Foreign

John Matthews -Elected without a poll - Uncontested

Nick Ramus - Elected without a poll - Uncontested

Stephen Reeve - Elected without a poll - Uncontested

Helena Sadler - Elected without a poll - Uncontested

 

Rye Town

Michael Boyd- Elected

John Breeds - Elected

Jonathan Breeds - Elected

Cheryl Creaser - Elected

Bernardine Fiddimore - Elected

Rebekah Gilbert - Elected

Charles Harkness - Elected

Patricia Hughes - Elected

John Izod - Elected

Jo Kirkham - Elected

Ian Potter - Elected

Ray Prewer - Elected

Andi Rivett - Elected

Shaun Rogers - Elected

Sam Souster - Elected

Andrew Stuart - Elected

Ella Bishop

 

Salehurst and Robertsbridge

Ruth Augarde - Elected without a poll - Uncontested

Nick Brown - Elected without a poll - Uncontested

Nicholas Greenfield - Elected without a poll - Uncontested

Cherry Michell - Elected without a poll - Uncontested

Sean O'Hara - Elected without a poll - Uncontested

Gillian Smith - Elected without a poll - Uncontested

Anne Wells - Elected without a poll - Uncontested

 

Sedlescombe

Peter Anson - Elected without a poll - Uncontested

Michelle Brister - Elected without a poll - Uncontested

Roy Chapman - Elected without a poll - Uncontested

Lindsay Fraser - Elected without a poll - Uncontested

Pauline Glew - Elected without a poll - Uncontested

John Parsons - Elected without a poll - Uncontested

Peter Vine-Hall - Elected without a poll - Uncontested

 

Ticehurst

Steve Barrass - Elected

Ann Cook- Elected

Tony Lloyd - Elected

David Maynard - Elected

John Poole - Elected

Judith Whiteman - Elected

Liz Young - Elected

Julie Mummery

David Jeffery

Ian Spencer

 

Ticehurst, Flimwell Ward

Symone Krista - Elected without a poll - Uncontested

Peggy Langdown - Elected without a poll - Uncontested

Rodney Rigby - Elected without a poll - Uncontested

 

Ticehurst, Stonegate Ward

Stephen Burley-Elected without a poll - Uncontested

Manon Goodall - Elected without a poll - Uncontested

Kate Luckhurst - Elected without a poll - Uncontested

 

Udimore

Keith Dean - Elected without a poll - Uncontested

Louise Fuller - Elected without a poll - Uncontested

Colin Knight - Elected without a poll - Uncontested

Robert Turgoose - Elected without a poll - Uncontested

Leonie Wheeler - Elected without a poll - Uncontested

 

Westfield

Roger Bowe - Elected

Catherine Collingwood - Elected

Joan Dowling - Elected

Michael Horley - Elected

Hamish Munro - Elected

Jackie Smith - Elected

Min Stratford - Elected

Richard Dee

Victor Lambert

Richard Wallace

 

Westfield, Kent Street

John Anderson - Elected without a poll - Uncontested

Peter Stapley - Elected without a poll - Uncontested

 

Westfield Lane

Michael Edwards - Elected without a poll - Uncontested

James Woodhead - Elected without a poll - Uncontested

 

Whatlington

Hugh Apthorp - Elected without a poll - Uncontested

Roger Fisher - Elected without a poll - Uncontested

Timothy Underhill - Elected without a poll - Uncontested

Simon White - Elected without a poll - Uncontested

 

District Elections - 7 May 2015

 

Battle Town Ward

Kathryn Field, Liberal Democrat (34.2%) - Elected

Martin Noakes, Conservative Party (27.7%) - Elected

Kevin Dixon, Liberal Democrat (26.2%)

Andrew Shepherd, Labour Party (10.8%)

Rejected ballot papers (0.9%)

 

Bexhill Central Ward

Abul Azad, Conservative Party (16%) - Elected

Joy Hughes, Conservative Party (18%) - Elected

Paul Courtel, Labour Party (15.9%)

Andrew Crotty (1.7%)

Ruairi McCourt, Labour Party (13.5%)

Michael Phillips, UKIP (12.5%)

Mark Plews, Independent (7.7%)

Paul Plim, Independent ((7.9%)

John Tunbridge, Liberal Democrat (5.0%)

Rejected ballot papers (0.5%)

 

Bexhill Collington Ward

Tony Mansi, Independent (24.5%) - Elected

Doug Oliver, Independent (22.8%) - Elected

Kate Bird, Labour Party  (5.2%)

Colin Darker, Conservative Party (15.8%)

Michael Ensor, Conservative Party (18.2%)

John Gray, Green Party (5.2%)

Alison Phillips, UKIP (7.8%)

Rejected ballot papers (0.05%)

 

Bexhill Kewhurst Ward

Brian Kentfield, Conservative Party (36.3%) - Elected

Martin Kenward, Conservative Party (27.8%) - Elected

Yvonne Cleland, Labour Party (14.3%)

Lynne Hehir, UKIP (20.78%)

Rejected ballot papers (0.6%)

 

Bexhill Old Town Ward

Gillian Johnson, Conservative Party (17.9%) - Elected

Jacqueline Potts, Conservative Party (17.7%) - Elected

Vivienne Bond, Liberal Democrat (11.1%)

Linda Hills, Green Party (6.66%)

Roger Mccarthy, Labour Party (10.68%)

Sandy Melvin, Independent (6.3%)

Diane Smith, Liberal Democrat (7.6%)

James Taylor, UKIP (14.8%)

Saleh Uddin, Independent (6.4%)

Rejected ballot papers (0.3%)

 

Bexhill Sackville Ward

Patrick Douart, Conservative Party (18.2%) - Elected

Ian Hollidge, Conservative Party ((19.1%) - Elected

Sheila Allen-Rodgers, UKIP (14.5%)

Yolanda Laybourne, Independent (16.1%)

Paul Theaker, Labour Party (13.9%)

Rejected ballot papers (0.4%)

 

Bexhill Sidley Ward

Jimmy Carroll, Conservative Party (18.9%) - Elected

Maurice Watson, Labour Party (18.4%) - Elected

Alan Bearne, Labour Party (16.2%)

Becky Bowley, Conservative Party (16.8%)

Helen Bridger (7.9%)

Keith Bridger (6.8%)

Barry Last, UKIP (15.0%)

Rejected ballot papers (0.4%)

 

Bexhill St Marks Ward

Stuart Earl, Independent (26.88) - Elected

Thomas Graham, Conservative Party (23.5%) - Elected

Andrew Ellis, UKIP (12.4%)

Timothy Fox, Labour Party (6.5%)

Joanne Gadd, Independent (16.5%)

Brett Mclean, Conservative Party (13.7%)

Rejected ballot papers (0.3%)

 

Bexhill St Michaels Ward

Charles Clark, Independent (32.7%) - Elected

Simon Elford, Conservative Party (22.2%) - Elected

Laura Fermor, Independent (14.4%)

Conor Hill, Labour Party (11.8%)

Richard Corner, UKIP 17.7%)

Rejected ballot papers (0.4%)

 

Bexhill St Stephens Ward

Richard Carroll, Conservative Party (22.5%) - Elected

Bridget George, Conservative Party (21.8%) - Elected

Pat Lee, UKIP (18.6%)

Paul Graham (13.2%)

Graham Martin -Royle, Liberal Democrats (9.3%)

Richard Sage, Labour Party (13.9%)

Rejected ballot papers (0.4%)

 

Brede Valley Ward

Jonathan Johnson, Conservative Party (32.9%) - Elected

Carl Maynard, Conservative Party (35.5%) - Elected

Cheryl Creaser, Labour Party (8.6%)

Elaine Lee, Labour Party (8.8%)

Ian Stone, Liberal Democrat (8.3%)

Robert Wakeford, Liberal Democrat (4.4%)

Rejected ballot papers (1.0%)

 

Crowhurst Ward

Gary Curtis, Conservative Party (48.8%) - Elected

Brian Basham, Labour Party (16.4%)

Tracy Dixon, Liberal Democrat (19.4%)

Tony Smith, UKIP 14.4%)

Rejected ballot papers (0.7%)

 

Darwell Ward

Eleanor Kirby-Green, Conservative Party (26.1%) - Elected

Emily Rowlinson, Conservative Party (30.6%) - Elected

Christopher Husbands, Labour Party (7.4%)

Eddie Smith, UKIP (12.3%)

Mary Varrall, Liberal Democrats (12.1%)

Andrew Wedmore, Green Party (11.0%)

Rejected ballot papers (0.1%)

 

Eastern Rother Ward

Sally -Ann Hart, Conservative Party (31.0%) - Elected

Paul Osborne, Conservative Party (29.9%) - Elected

Paul Carey, Labour Party (14.9%)

Rachel Hills, Liberal Democrat (7.1%)

Nick Warren, Labour Party (15.2%)

Rejected ballot papers (1.6%)

 

Ewhurst and Sedlescombe Ward

Tony Ganly, Conservative Party (73.6%) - Elected

Angus Gilloughley, Liberal Democrat (23.6%)

Rejected ballot papers (2.7%)

 

Marsham Ward

Roger Bird, Conservative Party (30.5%) - Elected

Christopher Saint, Conservative Party (27.3%) - Elected

Bob Ball, Labour Party (15.4%)

Derek Greenup, Liberal Democrat (6.6%)

Jonathan Lee, Labour Party (14.6%)

Gill Stone, Liberal Democrat (4.3%)

Rejected ballot papers (0.9%)

 

Rother Levels

Ian Jenkins, Conservative Party (30.3%) - Elected

Martin Mooney, Conservative Party (34.6%) - Elected

Susan Schlesinger, Liberal Democrat (17.5%)

Ian Slora, UKIP (16.5%)

Rejected ballot papers (0.8%)

 

Rye Ward

David Ampthill, Conservative Party (27.0%) - Elected

Gennette Stevens, Conservative Party (24.8%) - Elected

Ray Prewer, Labour Party (16.0%)

Sam Souster, Labour Party (21.6%)

Rejected ballot papers (1.2%)

 

Salehurst Ward

Graham Browne, Conservative Party (25.2%) - Elected

Sue Prochak, Liberal Democrat (28.1%) - Elected

Bob Collins, Labour Party  (1.5%)

Gaynor Gough, Conservative Party (18.1%)

Stephen Hardy, Liberal Democrat (22.6%)

Rejected ballot papers (0.4%)

 

Ticehurst and Etchingham

Mary Barnes, Conservative Party (36.3%) - Elected

Robert Elliston, Conservative Party (36.7%) - Elected

George Hearn, Liberal Democrat (13.45%)

Don Nicholls, Green Party (12.6%)

Rejected ballot papers (0.8%)

 

Election Results 2014-2013

Previous Election Results

 

Election Results 2012

 

Police and Crime Commissioner Election - 15 November 2012

Result for the Rother District Area: Katy Bourne (Conservative)

Overall result for the Sussex Police Area: Katy Bourne (Conservative)

pdf icon Sussex Police and Crime Commissioner Results 2012 [4kb]

 

Camber Parish - 22 March 2012

Charles Saxby - Elected without a poll - Uncontested
 

 

Election Results Prior to 2011

Election results 2005-11

 

European Elections 2004

Link to South East Region European Elections 2004

Powered by GOSS iCM