Rother District Election Results 2019

»

Rother District Election Results 2019

The results for the 2 May 2019 Rother District Election are as follows:

 

Bexhill Central Ward
Azad, Abul (Cons) - 555
Bayliss, Christine (Lab) - 788 elected
Courtel, Paul Charles (Lab) - 694 elected

Hughes, Joy (Cons) - 416
Williams, Roger (UKIP) - 226

Bexhill Collington Ward
Douart, Patrick (Cons) - 318
Earl-Williams, Deidre (Independent) - 1,287 elected
Gray, John (Green) - 232
Oliver, Doug (Independent) - 1,234 elected
Phillips, Alison (UKIP) - 134
Sharkey, Bob (Lab) - 106
Todd, Mark (Green) - 132
Watson, Maurice (Cons) - 247

Bexhill Kewhurst Ward
Dicker, John (UKIP) - 151
Drayson, Brian (Independent) - 1,071 elected
Kentfield, Brian (Cons) - 553
Kenward, Martin (Cons) - 388
Langlands, Lynn  (Independent) - 1,181 elected
Walker, John (Lab) - 167

Bexhill Old Town & Worsham Ward
Bond, Vivienne (Lib Dem) - 236
Bullin, Bill (Independent) - 254
Gray, Polly (Green) - 326 elected
Johnson, Gillian (Cons) - 220
Madeley, Chris (Independent) - 286 elected
Phillips, Michael (UKIP) - 157
Potts, Jacqueline (Cons) - 177
Sage, Richard (Lab) - 141

Bexhill Pebsham & St Michaels Ward
Brewerton, Jay (Independent) - 738 elected
Clark, Barbara (Cons) - 309
Clark, Charles (Independent) - 1,022 elected
Graham, Michael (UKIP) - 178
Waterhouse, Betty (Cons) - 174

Bexhill Sackville Ward
Bexhill Sackville Ward
Allen-Rodgers, Sheila (UKIP) - 238
Bearne, Alan (Lab) - 290
Byrne, Terry (Independent) - 718 elected
Hollidge, Ian (Cons) - 484
Timpe, Hazel (Independent) - 694 elected
Wheeler, Robert (Cons) - 409

Bexhill Sidley Ward
Bexhill Sidley Ward
Blagrove, Sharon (Cons) - 382
Carroll, Jim (Cons) - 438 - elected
Coleman, Sam (Lab) - 498 - elected

McCarthy, Roger (Lab) - 381
Zisper, John (UKIP) - 285

Bexhill St Marks Ward
Dash, Wendy (Lib Dem) - 128
Ensor, Michael (Cons) - 318
Errington, Sarah Jane (Independent) - 1,116 elected
Harmer, Kathy (Independent) - 1,213 elected

Maynard, Kay (Cons) - 243
Walker, Jacqueline (Lab) - 98
Zisper, Christine (UKIP) - 116

Bexhill St Stephens Ward
Carroll, Richard (Cons) - 321
Jeeawon, Ashan (Independent) - 683 elected
Kempson, Dick (Green) - 376
Sharp, Lynn (UKIP) - 220
Sivyer, Mark (Cons) - 294
Thomas, Richard (Lib Dem) - 380 - elected
Watton, Alan (Lab) - 179

Brede & Udimore Ward
Andrews, Wayne (UKIP) - 59
Cakebread, James (Lab) - 78
Greenup, Derek (Lib Dem) - 58
Jenkins, Ian George, (Independent) - 260
Johnson, Jonathan (Cons) - 303 elected

Burwash & The Weald Ward
Barnes, John (Cons) - 683 elected
Kirby-Green, Eleanor (Cons) - 606 elected

Lindstrom, Laurel (Lib Dem) - 360
Varrall, Mary (Lib Dem) - 425
Wedmore, Andrew (Green) - 369

Catsfield & Crowhurst Ward
Bishop, Nicky (Green) - 172
Curtis, Gray (Cons) - 280 elected
Dixon, Tracy (Lib Dem) - 198
Smith, Tony (UKIP) - 79

Eastern Rother Ward
Ball, Bob (Labour) - 304
Hart, Sally-Ann (Cons) - 753 elected
Osbourne, Paul (Cons) - 722 elected

Schlesinger, Sue (Lib Dem) - 368

Hurst Green & Ticehurst Ward
Barnes, Mary (Cons) - 704 elected
Browne, Graham (Cons) - 685 elected

Nicholls, Don (Green) - 412
Saunders, Martin (Lib Dem) - 502

North Battle, Netherfield & Watlington Ward
Cook, Vikki (Lib Dem) - 963 elected
Field, Kathryn (Lib Dem) - 1,059 elected

Husbands, Christopher (Lab) - 145
Mabon, Bernard (UKIP) - 165
Redstone, Paul (Cons) - 340
Salter, Louise (Cons) - 389

Northern Rother Ward
Emery, Jane (Lab) - 278
Ganly, Tony (Cons) - 935 elected
Hardy, Stephen Philip (Lib Dem) - 506
Hyett, Larry (Lab) - 176
Mooney, Martin (Cons) - 877 elected

Robertsbridge Ward
Good, Graham (Lab) - 51
Morris, Robert (Cons) - 220
Prochak, Sue (Lib Dem) - 569 elected

Rye & Winchelsea Ward
Creaser, Cheryl (Lab) - 397
Green, Ruth (UKIP) - 207
Hoggart, Chris (Independent) - 451
Lee, Jonathan (Lab) - 314
Norton, Howard (Lib Dem) - 453 elected 
Stevens, Gennette (Cons) - 538 elected

Stevens, Jayne (Cons) - 407

Sedlescombe & Westfield Ward
Coupar, Beverley (Lab) - 391
Maynard, Carl (Cons) - 718 elected
Philcox, Jim (Cons) -654
Vine-Hall, Peter (Independent) - 866 elected

South Battle & Telham Ward
Coughlan, Daniel (Cons) - 164
Dixon, Kevin (Lib Dem) - 406 elected
Gately, John (Lab) - 68

Southern Rother Ward
Bird, Roger (Cons) - 742 elected
Lee, Elaine (Lab) - 235
Mier, Andrew (Lib Dem) - 787 elected
Saint, Chris (Cons) - 664
Warren, Nick (Lab) - 314

Parishes

Guestling - Guestling Three Oaks Ward (Parish)
Cox, Sallie - 141 elected
Furness, Graham 97 - elected
Macpherson, Mac - 72 
Meekham, Clive - 90 elected
Munro, Marion - 101 elected

Munro, Pete - 82 
Roberts, Marion - 95 elected

Pett (Parish)
Crouch, Alan - 169 elected
Dean, Judith - 199 elected
Dunlop, Andrew - 231 elected

Leeson, John (Independent) - 133
Penfold, David - 214 elected
Rothwell, Tim - 213 elected
Ware, Stuart - 145 elected
Wilkins, Mike - 197 elected

Rye (Parish)
Ampthill, David - 369 elected
Bookless, David (Lab) - 395 elected
Boyd, Michael - 462 elected
Breeds, John Andrew (Independent) - 620 elected
Breeds, Jonathan Robert (Independent) - 692 elected
Creaser, Cheryl (Lab) - 390 elected
Gilbert, Rebekah - 503 elected
Hoggart, Chris (Independent) - 470 elected
Hughes, Patricia - 512 elected
Kirkham, Jo (Independent) - 675 elected

Learoyd Smith, Sue (Lab) - 305
Potter, Ian (Independent) - 622 elected
Rivett, Andi - 495 elected
Rogers, Shaun - 391 elected
Souster, Sam (Lab) - 403 elected
Stuart, Andrew - 363 elected
Wood, Sam - 359 elected

Ticehurst - Ticehurst Ward (Parish)
Crawley, Sheila - 285 elected
Flory, Thomas - 263 elected
Galpin, James - 258 elected
Killeen, Teresa - 340 elected
Le Bouedec, James - 222 elected

Lee, James - 182
LLoyd, Anthony - 335 elected
Young, Liz - 386 elected

View the offical declaration of results including turnout for each ward here.  

 

Powered by GOSS iCM